Złóż zamówienie w ciągu

14

[22.04]

a Twoje zamówienie wyślemy jeszcze dziś!

Zamów dziś, a wyślemy Twoje zamówienie kolejnego dnia roboczego!

Zamów dziś, a wyślemy Twoje zamówienie kolejnego dnia roboczego!

Ruszamy z GoPro HERO8 Black i GoPro MAX! Co nowego?

0
Ruszamy z GoPro HERO8 Black i GoPro MAX! Co nowego?

Pod koniec lata 2019 roku w sieci wrzało od plotek na temat tego co GoPro zaprezentuje tej jesieni. W dniu dzisiejszym, czyli 1 października embargo informacyjne zostało zdjęte i tym samym mogę Wam oficjalnie zaprezentować najnowsze modele GoPro HERO8 Black oraz GoPro MAX.

Kamera sportowa GoPro HERO8 Black to najnowszy flagowy model w ofercie GoPro, następca popularnego modelu HERO7 Black. Z kolei kamera sportowa GoPro MAX zastępuje dotychczasowy model GoPro Fusion i jest to kamera sferyczna 360 stopni, a sciślej mówiąc - hybrydowa. Ale więcej o tym za chwilę...

W bieżącej ofercie GoPro na rok 2019, poza wspomnianymi nowościami pozostają modele HERO7 Black oraz HERO7 Silver, natomiast definitywnie żegnamy się z HERO7 White. 

GoPro HERO Lineup 2019

Zobacz także:
Porównanie kamer GoPro HERO7 / HERO8 / MAX (PDF)

GoPro HERO8 Black - co nowego?

Spoglądając na zdjęcia nowego flagowca GoPro na pozór rewolucji nie widać i kamera z grubsza wygląda jak poprzednik. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Oto podsumowanie najważniejszych nowości w GoPro HERO8 Black.

GoPro HERO8 Black

Nowa obudowa i mocowanie

Pierwszym zaskoczeniem w przypadku HERO8 Black jest minimalne zmieniony kształt obudowy oraz innowacyjny mechanizm składanych zaczepów montażowych. Umożliwiają one przymocowane kamery do akcesoriów bez konieczności wkładania jej do dedykowanej ramki montażowej. Rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, a dodatkowo cieszy fakt, że stopki te w razie uszkodzenia można dokupić i wymienić.

GoPro HERO8 Black

Obudowa o minimalnie zmienionym kształcie oznacza również, że wiele akcesoriów dedykowanych do modeli z serii HERO7/6/5 niestety nie będzie kompatybilnych z “ósemką”, np. ramki, obudowy itp. Oczywiście nie dotyczy to akcesoriów montażowych, bowiem wspomniane powyżej składane zaczepy montażowe będą z nimi wciąż w pełni kompatybilne.

Akumulator zasilający HERO8 Black będzie wstecznie kompatybilny, tak więc jeśli posiadasz już zapas baterii do poprzednich modeli z serii HERO7/6/5, to będą one także pasować do HERO8 Black. Nie należy martwić się także o wodoszczelność obudowy - z “ósemką” będzie można w dalszym ciągu swobodnie zanurzać się do 10 metrów poniżej lustra wody (niestety nie 12 ;).

GoPro Media Mod - must-have dla vlogerów

Z pewnością widzieliście we wcześniejszych przeciekach zdjęcie nowego HERO8 Black ze specjalną nakładką, nazwijmy to “vlogerską”. W istocie jest to nowe akcesorium dedykowane o nazwie Media Mod, które będzie dostępne do nabycia osobno.

GoPro HERO8 Media Mod

Media Mod to dodatkowa ramka znacząco poszerzająca możliwości HERO8 Black. Posiada ona wbudowany, kierunkowy mikrofon o ulepszonej charakterystyce, dodatkowe wejście mikrofonowe 3.5mm, wyjście HDMI pozwalające podłączyć zewnętrzny ekran, port USB do podłączenia ładowania oraz dwie stopki tzw. “cold shoe”, służące do zamocowania dodatkowych akcesoriów typu ekran LCD czy lampa doświetlająca LED (obydwa te dodatki także mają być obecne w ofercie GoPro).

GoPro HERO8 Media Mod

Obudowa Media Mod zapowiada się fantastycznie i istnieje duża szansa, że HERO8 + Media Mod znajdzie uznanie w środowisku twórców treści video. Niestety, na dzień dzisiejszy nieznany jest termin wprowadzenia Media Mod do sprzedaży, ani spodziewana cena. Wiem tylko tyle, że premiera tego akcesorium jest póki co przesunięta w czasie.

Tryby video - ewolucja, nie rewolucja

W tej sekcji wielkiej rewolucji nie ma. Nadal maksymalna rozdzielczość to 4K 60fps, aczkolwiek podniesiono maksymalny bitrate strumienia video do 100 Mbps w trybach 2.7K i 4K, co przełoży się na jeszcze lepszą jakość obrazu.

Nowością w trybie timelapse (film poklatkowy) są dodatkowe interwały 2,5,30,60 minut, które przydadzą się do filmowania długotrwałych scen. W trybie slow motion nadal maksymalne spowolnienie to 8x (1080p 240fps), ale nie mam informacji czy kamera jest w stanie spowolnić ujęcie bezpośrednio, czy nadal trzeba to robić w postpodukcji, np. w aplikacji GoPro / Quik. Oczywiście zweryfikuję to wraz z otrzymaniem pierwszego egzemplarza do testów.

GoPro HERO8 Black tryby video / foto

Tryby HyperSmooth 2.0 i TimeWarp 2.0

Stabilizacja obrazu Hypersmooth w poprzednim HERO7 Black moim zdaniem była autentyczną rewolucją w dziedzinie elektronicznej stabilizacji obrazu w popularnych kamerach akcji. W kamerze GoPro HERO8 Black nowa wersja HyperSmooth 2.0 będzie oferowała trzy poziomy stabilizacji - standardowy, wysoki i zwiększony. Można zakładać, że każdy z trybów będzie oferował różną szerokość kąta widzenia. Ponadto wg informacji producenta, stabilizacja HyperSmooth ma działać we wszystkich trybach nagrywania video (rozdzielczość / klatkaż).

Ciekawą nowością w kontekście stabilizacji będzie funkcja poziomowania już zarejestrowanego obrazu za pomocą aplikacji GoPro (d. Quik). Funkcja ta ma pojawić się w przyszłych aktualizacjach aplikacji.

W trybie TimeWarp 2.0 producent oferuje z kolei nowość polegającą na automatycznym dostosowywaniu szybkości nagrywania na podstawie ruchu, wykrytej scenerii oraz oświetlenia. Ponadto możliwe będzie dynamiczne spowolnienie materiału video i ponowne jego przyspieszenie w postprodukcji. Ta funkcja zapowiada się ciekawie - zobaczymy jak to sprawdzi się w praktyce.

GoPro HERO8 Black

Tryb SuperFoto, ulepszony HDR oraz LiveBurst

Odkąd pamiętam, kamery GoPro pozwalały robić całkiem niezłe fotografie. W kamerze GoPro HERO8 Black tryb fotograficzny (12 Mpix) został wyposażony w jeszcze lepszy tryb HDR, a także funkcję LiveBurst. Jak to działa? Kamera automatycznie rejestruje obraz 1.5 sekundy przed i po naciśnięciu przycisku migawki. W efekcie powstaje 3-sekundowy “mikrofilm”, z którego można następnie wybrać najlepszą klatkę, a pozostałe po prostu odrzucić. Bardzo ciekawy patent, znany m.in. ze smartfonów iPhone i zapewne bardzo przyda się do fotografowania dynamicznych ujęć.

Ponadto, w HERO8 Black fotografie RAW będzie można robić także w trybach poklatkowych oraz seryjnych (burst).

GoPro HERO8 features

Profile ustawień i skróty ekranowe

Istotną nowością z punktu widzenia interfejsu użytkownika oraz wygody obsługi kamery są funkcje pozwalające na definiowanie indywidualnych profili ustawień oraz własnych skrótów do najczęściej używanych funkcji na ekranie dotykowym.

Kwestia UI/UX była jedną z tych, co do której miałem kilka zastrzeżeń w poprzednich modelach GoPro, dlatego mocno liczę na to, że implementacja tych funkcji okaże się udana, a interfejs użytkownika w HERO8 Black będzie o wiele wygodniejszy w użyciu.

Inne nowości

Last but not least, na koniec parę mniej istotnych nowości, jednak z kronikarskiego obowiązku warto o nich wspomnieć. Są to m.in. ulepszone mikrofony wbudowane (sztuk: trzy), zapewniające znacznie lepszą redukcję szumów wiatru; zmienne kąty widzenia (wąski, liniowy, szeroki, SuperView); funkcja live streamingu w trybie 1080p zamiast dotychczasowego 720p; oraz algorytmy wykrywania twarzy, uśmiechu, mrugnięć i scen, dzięki którym w montażu w aplikacji GoPro automatycznie wybierane będą najlepsze ujęcia.

Zobacz wideo-prezentację nowości w GoPro HERO8 Black opublikowaną na kanale MicBergsma:
https://www.youtube.com/watch?v=csO5hObYJ4E

Zestaw, cena, dostępność GoPro HERO8 Black

Zestaw podstawowy z kamerą HERO8 Black będzie standardowy, znajdziemy w nim kamerę, akumulator, przyklejane mocowanie z szybkozłączką i śrubą montażową oraz kabel USB-C do ładowania akumulatora i komunikacji z komputerem.

GoPro HERO8 Black zawartość zestawu

Cena detaliczna kamery sportowej GoPro HERO Black to 1899 zł. Przedsprzedaż kamery rusza 1 października 2019 roku, a pierwsze egzemplarze trafią do rąk odbiorców po 24 października.

Zainteresowana? Zainteresowany? Zapraszam serdecznie do składania zamówień w KS24.PL:
Kamera sportowa GoPro HERO8 Black w sklepie KamerySportowe24.pl

GoPro MAX - kamera sferycz… hybrydowa

GoPro Fusion była pierwszą kamerą sferyczną 360 w ofercie GoPro i przez dłuższy czas nie słychać było o jej oficjalnym następcy. Do dzisiaj. Oto GoPro MAX, która jest właściwie… kamerą hybrydową, bowiem łączy cechy i funkcje zarówno klasycznej kamery sportowej, jak i kamery sferycznej z nagrywaniem obrazu 360 stopni.

GoPro MAX

Tryb HERO i tryb MAX - (prawie) pełna hybryda

Kamerę GoPro MAX określiłem jako hybrydową, bowiem w odróżnieniu od poprzedniego Fusion’a posiada ona tryb “HERO”, który przekształca ją w klasyczną kamerę sportową, efektywnie wyłączając drugi obiektyw sferyczny. Niestety do pełni szczęścia brakuje nagrywania w rozdzielczości wyższej niż 1440p60 w trybie “HERO”, jednakże w wielu przypadkach okazjonalnego nagrywania to może okazać się w zupełności wystarczające.

Testy na rzeczywistym egzemplarzu wykażą jak ta hybryda sprawdza się w praktyce, niemniej idea mi się bardzo podoba. Sam często na prywatne wyjazdy zabieram zarówno “zwykłego” Black’a, jak i Fusion’a i niekiedy mam spory dylemat którą z nich ostatecznie użyć w danej sytuacji. Istnieje szansa, że z MAX’em ten dylemat w większości przypadków zostanie z automatu rozwiązany.

Wszystkie tryby pracy kamery GoPro MAX

  • Tradycyjny tryb nagrywania GoPro (“HERO”)
  • Tryb nagrywania 360 stopni (sferyczny)
  • Film
  • Jedno zdjęcie
  • PowerPano (funkcja zdjęć panoramicznych 270 stopni)
  • Zdjęcia poklatkowe
  • Filmy poklatkowe
  • Filmy Max TimeWarp (ruchomy timelapse)

GoPro MAX features

Mniejsza, lżejsza obudowa i nowe mocowanie

GoPro MAX posiada o ok. 30% mniejsze gabaryty względem poprzedniego Fusion. Kto używał Fusion’a ten wie, że był on dość niewdzięcznym w obsłudze i ciężkim klocem. MAX adresuje te problemy idealnie i jest zaledwie 28 gramów cięższy od HERO8 Black. Jak dla mnie bomba! :)

Ponadto, wzorem HERO8 Black, także w modelu MAX znajdziemy składane zaczepy montażowe zamiast wbudowanych na stałe, co było średnio praktyczne. Obudowa zapewnia także wodoszczelność do głębokości 5 metrów - tutaj bez zmian względem poprzednika.

GoPro MAX

Wbudowany wyświetlacz dotykowy

Ważną nowością w MAX’ie i jednocześnie rozwiązaniem jednej z ważniejszych bolączek Fusion'a jest wbudowany kolorowy ekran dotykowy LCD. To oznacza, że wreszcie nie będzie konieczności odpalania aplikacji w smartfonie, żeby uzyskać podgląd obrazu z kamery. To są tematy pozornie oczywiste, ale takich właśnie “drobiazgów” mocno brakowało mi w GoPro Fusion. Ponadto, także w MAX’ie dostępna będzie funkcja definiowania własnych skrótów do najczęściej używanych funkcji na ekranie dotykowym.

Karta pamięci zamiast kart pamięci

Kolejną bolączką kamery GoPro Fusion była konieczność zastosowania dwóch szybkich kart pamięci jednocześnie. GoPro MAX rozwiązuje ten problem i do wykorzystania pełni jej możliwości wystarczy już tylko jedna karta pamięci. Kolejne pozornie niewielkie, ale istotne usprawnienie w MAX'ie.

GoPro MAX

HyperSmooth, edycja klipów bezpośrednio w kamerze

Stabilizacja HyperSmooth zawita także do kamery GoPro MAX, aczkolwiek ze wstępnych materiałów wynika, że będzie ona dostępna tylko w trybie “HERO”. Kwestia do weryfikacji w trakcie testów. Natomiast bardzo ciekawą opcją ma być możliwość wstępnej edycji nagranych klipów video (poziomowanie horyzontu, łączenie obrazów) bezpośrednio w kamerze poprzez dotykowy ekran LCD, a nie tylko w aplikacji GoPro.

Mikrofon sferyczny i kierunkowy

GoPro MAX posiada aż sześć wbudowanych mikrofonów i w zależności od trybu pracy czy otoczenia, pozwalają one rejestrowanie dźwięku sferycznie lub kierunkowo. Jakość dźwięku w Fusion stała na bardzo wysokim poziomie, spodziewam się zatem, że w MAX będzie co najmniej tak dobrze, a nawet lepiej.

Rozszerzone możliwości aplikacji GoPro

Z tego co mi wiadomo, znacząco usprawniona i wzbogacona ma zostać także aplikacja GoPro w zakresie edycji i montażu klipów sferycznych. Możliwe będzie stworzenie scenariuszy kadrowania, dzięki którym kadr będzie przesuwał się w zadanym kierunku po wyrenderowaniu klipu do finalnej postaci. Liczę, że ta aktualizacja znacząco usprawni proces przetwarzania oraz udostępniania sferycznych filmów wideo.

GoPro MAX Action Shot

Wiele pozostałych funkcji GoPro MAX dziedziczy po Fusion oraz HERO8 Black, w tym m.in. opcja strumieniowania na żywo w rozdzielczości 1080p, sterowanie głosowe, wbudowany GPS czy opcja zmiany kąta widzenia (wąski, liniowy, szeroki, Max SuperView) w trybie “HERO”.

Ogólnie rzecz biorąc MAX stanowi znacznie udoskonaloną wersję Fusiona, w którym wiele problematycznych kwestii zostało rozwiązanych oraz dodano nowe, ciekawe i praktyczne funkcje. Sam korzystałem z kamery Fusion dość często i szczerze mówiąc osobiście bardziej intryguje mnie GoPro MAX, aniżeli GoPro HERO8 Black.

Zestaw, cena i dostępność GoPro MAX

W zestawie z kamerą GoPro MAX znajdziesz akumulator (1600 mAh), osłony ochronne do obiektywów, etui, mocowanie przyklejane z szybkozłączką i śrubą montażową oraz kabel USB-C.

GoPro MAX zawartośćz zestawu

Kamera sportowa GoPro MAX została wyceniona na 2399 zł. Przedsprzedaż rusza w dniu 1 października 2019 roku, a pierwsze kamery będą wysyłane do nabywców po 24.10.2019.

Chętna / chętny na zamówienie GoPro MAX? :) Zapraszam serdecznie:
Kamera sportowa GoPro MAX w sklepie KamerySportowe24.pl

 

Co sądzisz o nowościach od GoPro na sezon 2019/2020? Coś Cię zaskoczyło? Masz jakieś dodatkowe pytania? Daj znać w komentarzach. Dzięki!

Komentarze do wpisu (0)

Możliwość komentowania dostępna jest po zalogowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl